ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΠΠΕΠ – Κ.Δ.Β.Μ.Επ.1

annie
AMARANDOS

Ποιοι Είμαστε

Δικαιούμεθα λοιπόν με υπερηφάνεια να λέμε, ότι είμαστε η ζωντανή ιστορία της κομμωτικής στην Ελλάδα, μια και πρίν από τον Ακαδημαϊκό Διδάσκαλο Πέτρο Αμάραντο. Δεν υπήρχε κομμωτική σ’ αυτή την χώρα (Δείτε το ΦΕΚ)

Το πιστεύω μας διαχρονικά είναι ένα: δώσε ό,τι καλύτερο και ό,τι περισσότερο μπορείς προς κάθε ενδιαφερόμενο κομμωτή η κομμώτρια, πού σου κάνει την τιμή να εναποθέσει σε σένα τις ελπίδες και τα όνειρα μιας ζωής, για σωστή εκμάθηση της όμορφης αυτής τέχνης και για μία επιτυχημένη επαγγελματική και οικονομική του πορεία.

Η ιστορία μας

Το 1883

Στα τέλη του 19ου αιώνα δημιουργήθηκε ο πρώτος πυρήνας εκπαιδεύσεως από τον Διονύσιο Αμάραντο, με την μορφή κουρείου – κομμωτηρίου με μαθητευόμενους.

Το 1938

Η δημιουργία του πρώτου στην Ελλάδα Εργαστηρίου Ελευθέρων Σπουδών Κομμωτικής Τέχνης, από τον κ. Πέτρο Αμάραντο

Το 1950

Από το 1950, αμέσως μετά τον πόλεμο, η Σχολή πήρε την κανονική μορφή ενός συγκροτημένου σύγχρονου εκπαιδευτηρίου.

Το 1955

Το 1955 απέκτησε την πρώτη άδεια Σχολής Κομμωτών στην Ελλάδα. (Δείτε το ΦΕΚ)

Το 1961

Το 1961 ίδρυσε την Σχολή Πειραιώς.

Το 1962

Το 1962 ίδρυσε την σχολή Θεσσαλονίκης.

Το 1962

Το 1962 ίδρυσε την πρώτη Σχολή Μετ/σης για κομμωτές στην Ελλάδα με την επωνυμία AGAS που αποτελούσε παράρτημα της ακαδημίας κομμωτών U.N.A.S.A.S όπου και είχε φοιτήσει ο κ. Πέτρος Αμάραντος

Το 1965

Το 1965 απενεμήθη στον κ. Πέτρο Αμάραντο ο τίτλος του Ακαδημαικού Διδασκάλου της τέχνης από την Ιταλική Ακαδημία U.N.A.S.A.S – MILANO.

Το 1967

Το 1967 διοργανώνεται το πρώτο κομμωτικό φεστιβάλ παγκόσμιας ακτινοβολίας στην Ελλάδα.

Το 1971

Το 1971 ο κ. Πέτρος Αμάραντος έλαβε μέρος στο Φεστιβάλ Εθνών στο Παρίσι.

Το 1993

Tο 1993 αναγνωρίστηκε το εκπαιδευτικό επίπεδο της σχολής από την Ολλανδική Κομμωτική Ακαδημία (NEDERLANDSE KAPPERS AKADEMIE) ως ισότιμο με το δικό της καθώς επίσης από το Ολλανδικό Υπουργείο Παιδείας.

2010

Στο διάστημα 2008 – 2009 – 2010 οι μαθητές στης σχολής λαμβάνουν μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Κομμώσεων κερδίζοντας τις πρώτες θέσης σε όλες τις κατηγορίες.

Το 2010

Το 2010 η σχολή φέρνει τον Διεθνή Κομμωτή Sascha για τις νέες τάσεις κουπ-χρώμα.

Το 2014

Το 2014 φτάνοντας σήμερα σε μια νέα αφετηρία για ένα δυναμικό ξεκίνημα, μια Αληθινή αναγέννηση στα Ευρωπαϊκά πλέον πρότυπα με στόχο την καινοτομία στην γνώση, στην εξειδίκευση στην τεχνική έκφραση και την χωρίς όρια Δημιουργικότητα δηλ. το χτες ήταν η επιτυχία και το σήμερα είναι η επανάσταση στην εξέλιξη και η απογείωση στη γνώση.

Καλέστε μας